• English /
  • Latviešu /
  • Русский

Ziņas

27.09.2011
Nepatiesi paziņojumi par RIGA FERTILIZER TERMINAL projektu maldina sabiedrību

SIA RIGA FERTILIZER TERMINAL (RFT) ir saņēmusi visu nepieciešamo valsts institūciju un ekspertu pozitīvu atzinumu un plāno līdz 2014. gada sākumam Rīgas ostas teritorijā, Kundziņsalā izbūvēt Ziemeļeiropā modernāko un drošāko minerālmēslu pārkraušanas un īslaicīgas uzglabāšanas termināli. Minerālmēslu eksports un transportēšana caur tranzītvalstīm notiek saskaņā ar stingrām starptautiskajām un vietējām tiesību normām (Konvencija par starptautiskajiem dzelzceļa pārvadājumiem (COTIF), Dzelzceļa pārvadājumu likums). Nav pieņemami, ka atsevišķas privātpersonas apzināti izplata klaji populistisku un nepatiesu informāciju un maldina sabiedrību, tajā skaitā Daugavpils iedzīvotājus.  

RFT valdes loceklis Roberts Kļaviņš uzsver: „Lielākā daļa ražotāju no NVS valstīm (arī uzņēmums "URALHIM") tradicionāli eksportē ievērojamu daudzumu minerālmēslu caur Melnās un Baltijas jūras ostām, tajā skaitā Rīgas ostu, neradot apdraudējumu videi un cilvēkiem. Iniciatīvas grupa, kas it kā izveidota Daugavpils pilsētas iedzīvotāju atbalstam, izmanto iedzīvotāju zināšanu trūkumu par projektu, kā arī minerālmēslu ķīmisko sastāvu. Iniciatīvas grupas pārstāvju apšaubāmā reputācija un līdzšinējā darbība jau pievērsusi gan Latvijas, gan kaimiņvalstu tiesībsargājošo institūciju uzmanību. Grupas pārstāvju patiesie darbības motīvi projekta realizētājiem nav skaidri.”

Iniciatīvas grupas apgalvojums, ka šāda veida termināļa būvniecība ir „bezprecedenta gadījums Eiropas ostās”, ir nepatiesa informācija. Minerālmēslus, tajā skaitā amonija salpetri, jau ilgstoši pārkrauj un uzglabā Rīgas, Tallinas, Pēterburgas, Atverpenes, Roterdamas un citās ostās. Šo vielu plaši izmanto lauksaimniecībā visā pasaulē, tajā skaitā arī Latvijā.

RFT projekts ir saņēmis pozitīvus atzinumus termināļa izbūvei no Vides pārraudzības valsts biroja (VPVB), Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes, Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta. Šādu projektu realizāciju stingri kontrolē starptautiskās tiesību normas.

Starptautiski atzītie standarti amonija nitrātu definē kā „vielu ar zemu bīstamības pakāpi”. Saskaņā ar starptautiski atzītiem noteikumiem, to pieļaujams pārvadāt, izmantojot parasto civilo transportu: beramā veidā - specializētos minerālmēslu vagonos vai ūdensnecaurlaidīgos iepakojumos – arī atvērtos pusvagonos, kas liecina par kravas zemo bīstamības pakāpi.

„URALHIM” ir viena no lielākajām kompānijām minerālmēslojumu tirgū Krievijas Federācijā, NVS valstīs un Austrumeiropā. Vairāk informācijas: www.uralchem.com

RFT (RIGA FERTILIZER TERMINAL) kā A/s URALHIM meitas uzņēmuma URALCHEM FREIGHT LIMITED un RTO (RĪGAS TIRDZNIECĪBAS OSTAS) kopuzņēmums ir dibināts 2009. gada novembrī. RTO ir vadošais ostas termināļu un tranzīta pakalpojumu uzņēmumu investors, attīstītājs un operators Latvijā. RTO ietilpst četras uzņēmējdarbības vienības, kas sniedz ostas termināļu pakalpojumus, dzelzceļa kravu pārvadājumus, infrastruktūras un nekustamā īpašuma vadību Rīgas ostas teritorijā. 2010. gadā RTO uzņēmumu apkalpoto kravu kopējais apjoms sasniedza 13.15 milj. tonnu.